Wybierz strefę, w której chcesz robić zakupy:

Strefa Stomatologa

Stomatologia zachowawcza, Endodoncja, Chirurgia, Profilaktyka, Dezynfekcja i Inne

Strefa Klienta Indywidualnego

Szczoteczki do zębów, Pasty do zębów, Płyny do płukania jamy ustnej, Nici i Inne

Znajdujesz się w strefie:

Strefa Stomatologa

Strefa Klienta Indywidualnego

Skład past do zębów, czyli co możemy znaleźć w środku tubki.
Skład past do zębów, czyli co możemy znaleźć w środku tubki.

Skład past do zębów, czyli co możemy znaleźć w środku tubki.

 

Pasta do zębów to produkt kosmetyczny, który niewątpliwie znajduje się w każdej łazience. Jej konsystencja i skład nie tylko ułatwiają codzienne czyszczenie zębów w domu, ale i rozprowadzają składniki aktywne po jamie ustnej wspomagając remineralizację, działając próchnicotwórczo, ochronnie czy przeciwzapalnie. Dodatek olejków eterycznych, aromatów, ekstraktów roślinnych dodatkowo pozostawia uczucie świeżości / ukojenia.

 

Jakie pasty znajdziesz na rynku?

Obecnie na rynku można znaleźć pasty do zębów, które przynoszą ulgę w przy wielu dolegliwościach. Np. przy zapaleniu dziąseł, nadwrażliwości czy suchości w jamie ustnej. Dodatkowo istnieją także specjalistyczne pasty do zębów, które w większości przypadków należy stosować tylko przed określony czas wyznaczony przez lekarza dentystę w trakcie wizyty. Ich długotrwałe stosowanie może, np. podrażnić, wysuszać śluzówkę lub powodować przebarwienia zarówno na zębach, jak i na języku.

Pasta do zębów, w zależności od receptury, zazwyczaj posiada kremową lub żelową konsystencję. Mimo to, jeśli pozostawimy tubkę otwartą przez dłuższy czas może ona po prostu wyschnąć, nawet jeśli posiada substancje, które temu wyschnięciu zapobiegają.


Co jeszcze znajdziemy w tubce pasty do zębów?

  • Substancje ścierne, które wspomagają szczoteczkę w mechanicznym usuwaniu płytki bakteryjnej i przebarwień pochodzenia zewnętrznego. Zaleca się, aby używać pasty do zębów o niższym współczynniku ścieralności (RDA) w przypadku nadwrażliwości, recesji, ubytków przyszyjkowych czy zredukowanym przyzębiu, czyli wtedy gdy dziąsło już trochę “uciekło” i odsłoniło delikatną zębinę.

  • Barwniki wykorzystywane w pastach do zębów nadają nieskazitelną biel paście lub (teraz coraz popularniejszą) węglową czerń. Barwniki te są nie zawsze pożądane, lecz nadające walory estetyczne paście. Żelowe pasty do zębów często przyjmują barwy zielone, różowe lub niebieskie.

  • Substancje powierzchniowo czynne, czyli te które ułatwiają mycie obniżając napięcie powierzchniowe wody i wytworzenie piany. Zdarza się, że niektóre spc, takie jak SLS czy SLES, mogą działać drażniąco na tkanki miękkie przy obecności rozległego stanu zapalnego w jamie ustnej.

  • Związki fluoru, czyli te które, w celu profilaktyki przed próchnicą, obowiązkowo powinno się stosować przynajmniej raz dziennie. Należy pamiętać, że dawka stosowana w ogólnodostępnych pastach do zębów jest bezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. U osoby dorosłej pożądana ilość fluoru w paście to 1450ppm. Informacja ta zawsze znajduje się na opakowaniu.

  • Ekstrakty roślinne i ziołowe - takie jak np. eukaliptus, goździki czy rumianek wspomagają naturalnie działanie pasty i nadają jej charakterystyczny posmak.

  • Substancje słodzące - nadają przyjemny smak, a nawet, w przypadku ksylitolu, działanie antybakteryjne.

  • Substancje konserwujące, które należy zaakceptować ze względu na wilgotne środowisko przechowywania tego typu produktów i częstą aplikację. Zapewniają bezpieczeństwo stosowania przez cały okres użytkowania pasty do zębów i zapobiegają nadkażeniu bakteryjnemu produktu.

 

Wymieniając wszystkie dostępne składniki obecnie używane w pastach do zębów bez problemu można by było napisać kilka książek. Warto jednak pamiętać, że pasty do zębów nie charakteryzuje pojedynczy składnik, a cała jej receptura. Zawsze na opakowaniu można znaleźć deklarowane działanie i wskazania.

W HelloDent przy każdej paście znajdziesz dokładny opis i informacje, które umożliwiają wybranie produktu idealnego dla Ciebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium