Wybierz strefę, w której chcesz robić zakupy:

Strefa Stomatologa

Stomatologia zachowawcza, Endodoncja, Chirurgia, Profilaktyka, Dezynfekcja i Inne

Strefa Klienta Indywidualnego

Szczoteczki do zębów, Pasty do zębów, Płyny do płukania jamy ustnej, Nici i Inne

Znajdujesz się w strefie:

Strefa Stomatologa

Strefa Klienta Indywidualnego

Powrót do szkoły, czyli jak i czym myć zęby dziecka?
Powrót do szkoły, czyli jak i czym myć zęby dziecka?

Powrót do szkoły, czyli jak i czym myć zęby dziecka?

 

Codzienna higiena jamy ustnej w każdym wieku to inwestycja w profilaktykę domową, która ma wpływ na zapobieganie chorobom poprzez utrwalanie podstawowych wzorców zdrowego stylu życia.

Bezzębne wały dziąsłowe u niemowlaka, uzębienie mleczne, uzębienie mieszane oraz stałe (czyli docelowe) – wszystkie wymagają odpowiedniej opieki. A o to ostatnie powinniśmy dbać do końca życia.

Wyrobienie nawyku dbania o zdrowie jamy ustnej u dziecka może mieć duże znaczenie w jego dorosłym życiu oraz wpływ na jego zdrowie w przyszłości.

 

 

Jak zachęcić najmłodszych do higieny jamy ustnej?

Przede wszystkim warto dać przykład dziecku. Rodzić może poprzez własne nawyki pokazać mu jak często (i prawidłowo) należy myć zęby, ile pasty nakładać na szczoteczkę, kiedy kontrolować stan uzębienia u lekarza dentysty. Warto nauczyć dziecko, że dbanie o zdrowie jamy ustnej ważne jest w każdym okresie życia. Z pomocą przychodzą także zabiegi profilaktyczne wykonywane przez higienistki stomatologiczne.

Polecamy też wprowadzenie zabawy w codzienną higienę jamy ustnej. Pozwól dziecku wybrać ulubiony kolor szczoteczki i smak pasty do zębów. Dzięki takiemu zabiegowi mycie zębów będzie mu się kojarzyło z czymś przyjemnym, z czymś co lubi.

Dodatkowo wytłumacz jakie znaczenie dla zdrowia zębów (i nie tylko) ma odpowiednia, pełnowartościowa dieta, która powinna wykluczać częste spożywanie słodkich przekąsek pomiędzy posiłkami.

W HelloDent znajdziesz szeroką ofertę miękkich szczoteczek do zębów (idealnych dla dzieci) w wielu kolorach. Nasz sklep oferuje pasty zarówno miętowe, jak i o smaku owocowym lub gumy balonowej.

Wyeliminowanie czynników ryzyka oraz prawidłowe codzienne mycie zębów w oparciu o nowoczesne produkty i akcesoria może poprawić stan zdrowia w jamie ustnej i wspomóc utrzymanie dobrej kondycji zębów i dziąseł.

 

 

O czym warto pamiętać?

  1. Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie (rano, po przebudzeniu, i wieczorem) szczoteczką o miękkich lub średnich włóknach. Główka powinna być zaokrąglona i dopasowana rozmiarem do jamy ustnej dziecka. Zarówno u starszych jak i u młodszych można używać szczoteczek manualnych, elektrycznych lub sonicznych. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj szczoteczki wymaga innej techniki szczotkowania.

  2. Od pierwszego ząbka zaleca się stosowanie past do zębów z fluorem o stężeniu 1000ppm. Najpierw w śladowej ilości, przypominającej wielkością ziarenko ryżu. Od 3 do 6 roku życia o wielkości ziarenka grochu, o tym samym stężeniu. A powyżej 6 lat ok. 1 cm pasty o stężeniu 1450ppm fluoru. Nadmiar pasty należy wypluwać, nie połykać.

  3. Do 7-8 roku życia rodzice powinni szczotkować zęby dziecku. Dzięki temu uczy się ono prawidłowego samodzielnego mycia, w miarę nabywania umiejętności manualnych. Po tym okresie, nawet do 10-12 roku życia, powinno się poprawiać mycie po dziecku i kontrolować sytuację w jamie ustnej.

  4. Stosowanie produktów do przestrzeni międzyzębowych (nici/szczoteczki międzyzębowej) powinno się wprowadzić do codziennej pielęgnacji już od młodszych lat. Do 8-10 roku życia zabieg ten powinien być wykonywany przez rodzica, a następnie, w momencie uzyskania odpowiednich zdolności manualnych, przez dziecko.

  5. Należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych wyznaczonych przez lekarza dentystę i o stosowaniu się do zaleceń. Pierwsza wizyta adaptacyjna może odbyć się u dziecka już w momencie wyrżnięcia pierwszego ząbka. Jeśli czynności związane z codzienną pielęgnacją sprawiają Ci trudności lub czegoś nie jesteś pewien – pamiętaj, że zawsze warto zapytać o poradę specjalisty.

 

Biorepair Squeezy - dozownik do pasty dla dzieci. Pomaga nałożyć odpowiednią dla dziecka ilość pasty.

 

Wszystkie produkty potrzebne do pielęgnacji jamy ustnej od najmłodszych lat znajdziesz w HelloDent!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium