Wybierz strefę, w której chcesz robić zakupy:

Strefa Stomatologa

Stomatologia zachowawcza, Endodoncja, Chirurgia, Profilaktyka, Dezynfekcja i Inne

Strefa Klienta Indywidualnego

Szczoteczki do zębów, Pasty do zębów, Płyny do płukania jamy ustnej, Nici i Inne

Znajdujesz się w strefie:

Strefa Stomatologa

Strefa Klienta Indywidualnego

Aparat na zęby, jak o niego dbać? Zapoznaj się ze wskazówkami od HelloDent!
Aparat na zęby, jak o niego dbać? Zapoznaj się ze wskazówkami od HelloDent!

Aparat na zęby, jak o niego dbać? Zapoznaj się ze wskazówkami od HelloDent!

 

Leczenie ortodontyczne to specjalistyczne, indywidualnie zaplanowane postępowanie medyczne prowadzone przez lekarza dentystę specjalizującego się w danej dziedzinie. Jego celem jest przywrócenie lub zapobieganie nieprawidłowościom zębowo-zgryzowym. Przeciętnie trwa około 2 lata i wiąże się między innymi z noszeniem aparatu ortodontycznego stałego lub ruchomego. Aby osiągnąć długotrwałe efekty leczenia i uniknąć powikłań niezbędna jest współpraca pomiędzy zespołem stomatologicznym a pacjentem. Odstające w jamie ustnej elementy aparatu utrudniają codzienne mycie zębów, przez co ich higiena wymaga zastosowania dodatkowych przyborów higienicznych i zaangażowania pacjenta w proces leczenia. Ważne jest dokładne, regularne mycie i stawianie się na wizyty kontrolne. 

 

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Niezależnie od czasu leczenia to przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala na zachowanie zdrowego uzębienia. Produkty do higieny jamy ustnej nie wykonają całej pracy podczas codziennej rutyny mycia zębów, jednak znacznie ją ułatwią. Wśród nich możemy wyróżnić: 

- Ortodontyczne szczoteczki do zębów które posiadają na środku główki wyprofilowane wgłębienie na odstające elementy aparatu (np. Curaprox ORTHO CS5460) oraz szczoteczki jednopęczkowe o wydłużonych włóknach umożliwiające dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni (np. Curaprox CS1009 SINGLE). Posiadacze elektrycznych szczoteczek mogą zaopatrzyć się również w dedykowane dla tej grupy pacjentów wymienne końcówki (np. Braun ORAL-B ORTHOCARE, INTERSPACE).

- Pasty do zębów wzbogacone substancjami, które działają przeciwpróchniczo, przeciwzapalnie i łagodząco (np. GUM Sunstar ORTHO, DENTAID VITIS ORTHODONTIC, KIN ORTHOKIN).

- Specjalne nici dentystyczne typu superfloss, które posiadają sztywny koniec umożliwiający wprowadzenie go pod elementy aparatu (np. GUM Sunstar Ortho Floss, TePe Bridge&Implant floss).

- Szczoteczki międzyzębowe o wielu rozmiarach i kształtach, które można indywidualnie dopasować do konkretnej przestrzeni (np. Curaprox CPS, Piksters).

- Płyny do płukania do codziennej lub okresowej pielęgnacji. Możemy wyróżnić w składzie substancje antybakteryjne (VITIS CPC Protect), łagodzące ból spowodowany otarciami (CURASEPT ADS PERIO) lub wspomagające remineralizacje (CURASEPT BIOSMALTO).  W przypadku miejscowych zmian warto zaopatrzyć się w żele, które umożliwiają punktową aplikację. 

- Irygator do zębów - stacjonarne lub bezprzewodowe urządzenie, które generuje strumień wody pod ciśnieniem umożliwiając wypłukanie nagromadzonych resztek jedzenia oraz stymuluje, masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie (np. Panasonic, Aquajet).

 

Pamiętaj o instruktażu higieny aparatu ortodontycznego

Pamiętaj! Każde leczenie wymaga indywidualnego toku postępowania. Ważne jest także przeprowadzenie w gabinecie, dopasowanego do warunków w jamie ustnej, instruktażu higieny po założeniu aparatu, w trakcie jego noszenia i po zakończonym leczeniu. Podczas wizyty można dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę oraz jak i czym oczyszczać elementy aparatu.

 

Powyższe wskazówki i proponowane przybory, które znajdziesz na HelloDent, prawidłowo zastosowane niezwykle ułatwiają codzienną higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium