Wybierz strefę, w której chcesz robić zakupy:

Strefa Stomatologa

Stomatologia zachowawcza, Endodoncja, Chirurgia, Profilaktyka, Dezynfekcja i Inne

Strefa Klienta Indywidualnego

Szczoteczki do zębów, Pasty do zębów, Płyny do płukania jamy ustnej, Nici i Inne

Znajdujesz się w strefie:

Strefa Stomatologa

Strefa Klienta Indywidualnego

Nić dentystyczna, czyli jak odmienić los uzębienia
Nić dentystyczna, czyli jak odmienić los uzębienia

 Nawet najlepsza szczoteczka elektryczna nie poradzi sobie z wyczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych i trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. Z pomocą przychodzi wtedy nić dentystyczna, a jej stosowanie zapobiega próchnicy i paradontozie. Nitkowanie daje nie tylko uczucie czystości, ale i świeżości, oczyszcza przestrzenie międzyzębowe dostarczając tlen, który niszczy bakterie beztlenowe przyczyniające się do powstawania próchnicy.

Po co właściwie nić dentystyczna?

1. Aby uniknąć chorób jamy ustnej, przede wszystkim próchnicy i paradontozy.

2.  Resztki jedzenia i osad, który gromadzi się między zębami można usunąć jedynie dzięki nici dentystycznej.

3. Nić dentystyczna usuwa płytkę nazębną i stanowi najpopularniejszą formę pielęgnacji miejsc trudnodostępnych w jamie ustnej. 

 

 

 

 

Jak stosować nić dentystyczną?

Krok po kroku:

 • Na samym początku należy pamiętać o umyciu rąk, by nie przenosić bakterii, następnie należy odciąć nitkę o długości ok. 40-50 cm.
 • Ucięty kawałek nici trzeba nawlec na środkowe lub wskazujące palce obu dłoni, przytrzymując ją kciukami - zostawić ok. 4 cm napiętej nitki.
 • Nawiniętą i napiętą nitkę należy wprowadzić do przestrzeni międzyzębowej. Następnie, delikatnym ruchem należy czyścić obszar pod dziąsłem. Ważne jest, aby wykonywać ruchy od góry do dołu i aby nitka była napięta i prowadzona przy zębie.

Czyszczenie nicią powinno trwać około 3 minuty. Po upływie czasu jamę ustną należy przepłukać wodą. 

 

 

 

Czy nić dentystyczna dla każdego?

Mówią, że bez nitkowania nie sposób pomyśleć, o jakiejkolwiek higienie jamy ustnej. Chociaż szczoteczka zajmie się uzębieniem od zewnątrz, przestrzenie między zębami niczym kieszenie pozostaną przepełnione dopóki nie zdecydujemy się na ich opróżnienie przy pomocy cienkich narzędzi dobrze radzących sobie w zakamarkach, a są nimi m.in. nici dentystyczne.

Tak więc wszystkim osobom dorosłym zaleca się korzystanie z nici dentystycznych, gdyż zapobiega to wielu chorobom jamy ustnej. Dzieci do 10. roku życia nie mogą używać nici dentystycznych.

Rodzaje nici dentystycznych, czyli dla każdego coś miłego

Na rynku funkcjonuje niezliczona ilość nici i producentów, warto jednak zwrócić uwagę na produkty renomowanych marek, które nie mogą sobie pozwolić na korzystanie z materiałów niskiej jakości. Możemy ponadto zastanowić się nad dopasowaniem nici do charakteru naszego uzębienia. Przy ciasno rozłożonych zębach zainwestujemy w nici o niewielkiej grubości, a przy tam jak najbardziej subtelne, by nie ranić dziąseł przy dociskaniu produktu do granicy szkliwa.

Rodzaje nici dentystycznych

 • niewoskowane, zwykłe, bez dodatków
 • woskowane – są nasączone lub pokryte warstwą wosku - powinny być stosowane zaraz po umyciu zębów
 • wybielające
 • z chlorheksydyną
 • z fluorem – dodatkowa ochrona przed próchnicą zębów i paradontozą
 • o smaku miętowym – odświeżają oddech
 • pęczniejące
 • antybakteryjne
 • do implantów i aparatów ortodontycznych, osoby noszące aparat ortodontyczny miło powitają natomiast nici chłonące i rozszerzające się niczym gąbki
 • nić dentystyczna i wykałaczka w jednym

Marki i ceny w HelloDent

1. Curaprox - marka dysponuje różnymi rodzajami nici: woskowane, z chlorheksydyną, ze szczególnym przeznaczeniem do implantów i aparatów ortodontycznych, nici z wykałaczkami, w rozmiarach: 35 m, 50 m, pocięte na 50 sztuk - cena nici waha się między 20-30 zł.

2. Dentaid - nić woskowana z miętą i fluorem, 50 m - cena 11,90 zł.

3. Elgydium - czarna nić z chlorheksydyną, nici pęczniejące, miętowe, z fluorem; 25-50 m - ceny: 11,90 - 12,90 zł.

4. GUM Sunstar - delikatne, bardzo cienkie, pęczniejące; do aparatów ortodontycznych, podzielone na odcinki albo całe długości 30 m i 50 sztuk w cenach 12,30 - 20,90 zł.

5. Oral-B - miętowe, odporne na strzępienie, pocięte oraz całe długości od 25 do 200 m oraz 50 sztuk, ceny 9,90 - 59,00 zł

6. Tandex - woskowane nici o długościach 5 i 25 m kosztują 3,90 i 13,90 zł

7. Whitewash - wybielające, 25 m, cena 15,90 - 16,90 zł

 

       

 

                       

 

Nitkowanie zębów to bardzo ważny element w codziennej higienie jamy ustnej, konieczny, jeśli chcemy zapewnić sobie zdrowie jamy ustnej. Nie należy zatem zapominać o nici dentystycznej co dnia, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium